Bezpieczeństwo na lotnisku

 

Kwestia bezpieczeństwa i ochrony przed terroryzmem to jedne z najważniejszych rzeczy dotyczących przestrzeni publicznej. Dotyczy to przede wszystkim budynków użyteczności publicznej.

Lotniskowe prześwietlarki bagaży

prześwietlarki bagażu na lotniskuAle też tych, które stanowią duże skupiska ludności lub w których pracują wysocy rangą urzędnicy państwowi. Takimi miejscami mogą być sądy, budynki rządowe, szkoły, ambasady czy hotele, ale także miejsca kojarzone z rozrywką, jak kina czy opery. Oczywiście jednym z miejsc, gdzie taka ochrona ma najwyższe znaczenie są też lotniska. Ze względu na liczne ataki terrorystyczne w dwudziestym pierwszym wieku, lotniska pozostają pod szczególną ochroną i posiadają niejednokrotnie rygorystyczne protokoły bezpieczeństwa, wspomagane najnowszymi osiągnięciami technologii. W połączeniu z pracownikami przeszkolonymi do działania w nietypowych i niebezpiecznych sytuacjach, lotniska stały się relatywnie bardziej bezpiecznymi miejscami. Pod wieloma względami, kwestie związane z bezpieczeństwem do pewnego stopnia utrudniły i skomplikowały wygodę podróżowania w ten sposób, z drugiej jednak świadomość bezpieczeństwa rekompensuje te niewygody. Jednym z urządzeń, które wydatnie pomagają w sprawnym kontrolowaniu tej przestrzeni są prześwietlarki bagażu na lotnisku. Pozwalają one na skanowanie paczek i bagażu podręcznego o różnych rozmiarach, co przebiega wyjątkowo sprawnie i daje bardzo dobre i dokładne rezultaty. Mogą one być wykorzystywane także w innych miejscach, szczególnie w tych kojarzonych z transportem i bagażami, jak dworce kolejowe i autobusowe czy stacje metra.

Najnowocześniejsze urządzenia pozwalają na pokazanie obrazu w sześciu kolorach, co pozwala na ocenę rodzaju przewożonych w bagażu materiałów. Rozróżniają one, na przykład, materiały organiczne, metale lekkie, ciężkie i gęste, a także materiały nieprzenikalne.