Biura rachunkowe – czym mogą się zajmować?

Biura rachunkowe są bardzo różne i zajmują się też różnymi zagadnieniami związanymi z księgowością. Zanim wybierzemy jedno z nich warto sprawdzić czy faktycznie oferują one usługi jakie nas interesują, bo nie jest to takie oczywiste. Jakie są kategorie biur księgowych? Jakie usługi są najbardziej a jakie najmniej popularne?

Biura rachunkowe i specjalizacje

biura rachunkowe BydgoszczNa pewno najbardziej znaną usługa jest wypełnianie PIT-ów, czyli rozliczeń okresowych do urzędu. Mimo iż jest teraz wiele poradników dotyczących takich dokumentów, a można je składać nawet droga internetową, to i tak wiele osób ma z tym problem i woli się udać do specjalisty zamiast samodzielnie się z tym zmierzyć. Nie jest to droga usługa, a na pewno wykonają ją wszelkie biura rachunkowe Bydgoszcz. Specjalizacją biura księgowego może być obsługa firm. Z klientami prywatnymi nie ma zazwyczaj wiele do roboty, poza drukami urzędowymi. Jednak firmy co miesiąc mają wykonywane zestawienia faktur i rachunków, odprowadzają składki za pracodawcę i pracowników, wypełniają książki przychodów i rozchodów. Jest przy tym więcej pracy, więc i stawki są wyższe. Osobną kategorią jest prowadzenie pełnej księgowości. Dotyczy ona małej ilości firm, czyli spółek wszelkiego rodzaju które mają duże obroty. Przejście na pełną księgowość musi zostać zgłoszone z wyprzedzeniem do wspólników i urzędów. Jest to bardzo szczegółowa i pracochłonna księgowość, mało biur decyduje się na taką usługę, ze względu an ogrom pracy.

Istnieją także biura posiadające inne specjalizacje, np. rozliczają tylko małe i średnie firmy, zajmują się tylko spółkami cywilnymi, czy też obsługą klientów zagranicznych z oddziałami w Polsce. Specjalizacja przydaje się w dotarciu do określonego klienta, więc jest to działanie korzystne biznesowo.