Działanie silnika prądu stałego

Silniki elektryczne znajdują swoje zastosowanie w wielu urządzeniach z którymi mamy do czynienia każdego dnia. Możemy się spotkać z nimi nawet w najprostszych urządzeniach takich jak szczoteczka do zębów, mikser czy też w samochodzie. Bez nich ciężko wyobrazić sobie obecne życie, w którym stanowią istotny jego element. 

Charakterystyka silników prądu stałego 

silniki prądu stałegoPrzykładów zastosowania silnika elektrycznego możemy odnaleźć wiele. Niewielu jednak wie jak właściwie działają silniki prądu stałego i czym różnią się od pozostałych dostępnych na rynku. Prąd stały umożliwia pracę urządzeniom właściwie bez przerwy. Silniki prądu stałego składają się z dwóch złączy. Mogą one być silnikami szczotkowymi oraz bezszczotkowymi. Silniki szczotkowe są tańsze i bardziej niezawodne. Silniki bezszczotkowe również posiadają wiele zalet. Są one przede wszystkim dużo dokładniejsze i idealnie odnajdują się w przypadku zadań związanych z pozycjonowaniem. Niestety są one droższe niż silniki szczotkowe. Wynika to głównie z posiadanego sterownika, który w wielu przypadkach kosztuje tyle samo co sam silnik. Są one zdecydowanie cichsze oraz generują mniej zakłóceń elektromagnetycznych. W przeciwieństwie do silników szczotkowych nie wymagają one regularnych przeglądów. Cechują się również znacznie wyższym zakresem prędkości obrotowych. Charakteryzują się wyższą mocą, większą wydajnością komponentów oraz brakiem spadku napięcia na szczotkach. W przypadku silników szczotkowych mamy jednak większy wybór jeśli chodzi o rozmiary. Silniki bezszczotkowe występują jedynie w małych rozmiarach. 

Silniki prądu stałego mogą znaleźć swoje zastosowanie nawet w robotyce. Umożliwiają wykonywanie takich czynności jak chodzenie na dwóch nogach, czy przemieszczanie się na kołach przez roboty. Mogą one przyjmować przeróżne kształty jednak najczęściej spotykanym jest walec.