Jaki cement wybrać?

 

Bez względu na to, czy budujemy taras, grill czy chcemy wykonać chodnik, bez cementu ani rusz. I choć używany jest w branży budowlanej od lat, warto poznać jego cechy oraz rodzaje, które są również nie bez znaczenia. Dziś przedstawimy Państwu szybkowiążącą odmianę, który może być poddawany obciążeniom już po dwudziestu czterech godzinach.

Jakie są zalety cementu szybkowiążącego?

cement szybkowiążącyZacznijmy od tego, czym w ogóle jest cement i jaka jest jego historia. Otóż, jest to spoiwo mineralne, które uzyskiwane jest poprzez zmieszanie surowców tj. wapień, glina oraz margiel. Następnie, mieszkanka poddawana jest obróbce termicznej wraz z dodatkiem gipsu. Uzyskany klinkier (forma sypka) pakowany jest w odpowiednie worki i dostarczany do sklepów budowlanych, aby w ostateczności ponownie zmieszać go z wodą i uzyskać ciekłą konsystencję. Czym się zatem różni cement szybkowiążący od innych skoro każdy powstaje w ten sam sposób? Przede wszystkim stosunkiem składników względem siebie oraz współczynnikiem wytrzymałości. Odmiany szybkowiążące są zwykle nieco droższe niż podstawowe formy cementu, gdyż jest on – wg wskaźników chemicznych – najwytrzymalszą substancją o właściwościach wiążących. Na wyższą cenę wpływa również skład produktu, który zawiera wysokie stężenie alitu, czyli wypalonego margielu. Zaprawy z cementu szybkowiążącego są nie tylko wytrzymałe na warunki atmosferyczne, ale działają również uszczelniająco, dzięki czemu nie przepuszczają drobinek wody.

Do niektórych zapraw szybkowiążących dodaje się również substancje przyśpieszające wiązanie oraz absorbujące wilgoć poprzez łączenie drobinek glinu z cząsteczkami wody (jest to tzw. proces absorpcji), dlatego zawsze przed rozrobieniem cementu, warto przeczytać sugestie producenta, które znajdują się na opakowaniu.