Jakie prawa przysługują kiedy lekarz popełni błąd?

Błąd w sztuce lekarskiej to nic innego jak naruszenie reguł postępowania zawodowego, zazwyczaj powstaje on w tedy, kiedy lekarz postawi niewłaściwą diagnozę. Niestety tylko biegły jest w stanie ocenić na ile zachowanie lekarza było niewłaściwe. Lekarz zawsze ma obowiązek postępować z wysoka starannością i zgodnie z etyką  lekarską.

Konsekwencje błędu lekarskiego

odszkodowania za błędy lekarskieWarto jednak wziąć pod uwagę, że lekarz nie może obiecywać, że zdrowy wyjdzie z każdej choroby, bo czasami sytuacja chorobowa jest jednoznaczna i nie ma szans na jej wyleczenie. Niewłaściwość zachowania, również świadczy o zaniechaniu niektórych czynności, przykładowo nie wypisanie  pacjentowi odpowiedniego skierowania na badania. Zaniechania przeprowadzenia właściwego wywiadu z pacjentem oraz brak zweryfikowanie wyników badań. Pozew o odszkodowania za błędy lekarskie składa się w miejscu, gdzie  pacjent był leczony. Odszkodowanie powinno objąć wydatki na leczenie tzw koszty lekarstw, badania, rehabilitacja, a także utracone zarobki. Oprócz odszkodowania są może również może przyznać odszkodowanie za cierpienie, poniżenie oraz inne cierpienie fizyczne czy psychiczne. Istotne jest czy pacjent stracił zdolność do pracy zarobkowej, bo w tedy zadośćuczynienie również jest wypłacane. Wszystko zależy jak bardzo błąd medyczny został popełniony.

Poszkodowany pacjent powinien gromadzić wszelkie rachunki, faktury, paragony za zakup leków lub nawet za prywatne wizyty. Jeżeli musimy zmienić mieszkanie, bądź wykonać remont, pod nasza niepełnosprawność, przykładowo aby wózek mógł swobodnie przejechać, to warto również zachować paragony. Każda należność zostanie zwrócona. Gromadzony materiał finansowy jest niezwykle potrzebny, do tego abyśmy mogli ubiegać się o konkretne odszkodowanie.