Jakie są zalety wikliny?

Wiklina to materiał znany od bardzo dawna. Służył przede wszystkim do tworzenia przedmiotów codziennego użytku, a aktualnie jest świetnym surowcem do tworzenia dekoracyjnych akcesoriów. Wiklina powstaje z młodych pędów drzew, szczególnie różnych gatunków wierzby. Z łatwością wykorzystać je można w plecionkarstwie.

Kilka słów o dekoracyjnych przedmiotach z wikliny

wiklinowe doniczki na kwiatyProces powstawania wikliny jest dość skomplikowany. Składa się z kilku etapów, takich jak moczenie czy poddawanie działaniu wysokiej temperatury. Wszystko to prowadzi do powstania giętkich witek drewnianych, z których można pleść o najróżniejsze przedmioty, ozdoby czy nawet meble. Niewątpliwą zaletą wikliny jest to, że jest ona surowcem całkowicie naturalnym, przez co bardzo ekologicznym. Dodatkowo, jest to bardzo trwały i wytrzymały materiał. Z pewnością przedmioty z niego wykonane wytrzymają przez bardzo długi czas. Poza tym, wiklina jest uważana za niezwykle dekoracyjną i szlachetną. Można z niej wykonać wiklinowe doniczki na kwiaty, kosze czy pudełka. Wszystko to świetnie sprawdzi się w każdym pomieszczeniu, na przykład w łazience. W koszyczkach i pudełkach możemy umieścić kosmetyki czy inne przybory higieniczne. Dzięki nim zyskamy więcej miejsca do przechowywania. Natomiast kwiaty w donicy z wikliny będą się prezentować znakomicie. Należy jednak umieścić je w dodatkowe doniczce, aby wiklina nie nasiąkała wodą. Jednym z ważnych atutów wiklinowych dekoracji jest fakt, iż są one bardzo lekkie, dzięki czemu łatwo można je przenieść.

Meble i akcesoria z wikliny łączą ze sobą dwie przydatne cechy. Są one przede wszystkim bardzo trwałe, jednocześnie zachowując lekkość. Wytrzymałość zawdzięczają starannie splecionym witkom. Natomiast lekkość tego materiału pozwala na swobodne przesuwanie nawet bardzo dużych foteli czy kanapy z wikliny. Zdecydowanie warto postawić na ten materiał.