O rodzajach protetyki

Dziedzina z pogranicza nauki i medycyny, jaką jest protetyka ma szerokie zastosowanie. Dzięki protezom, ciało ludzkie jest w stanie spełniać prawidłowo funkcje w miejscach, gdzie organizm uległ uszczerbkowi. Warto przytoczyć rodzaje protetyki.

Szerokie znaczenie protetyki

protetyka wolaOmawiana dziedzina jest dziedziną popularną. Z reguły kojarzona jest z tworzeniem protez zębowych. I prawidłowo, ponieważ jest to najważniejszy rodzaj i najbardziej popularny, o którym warto więcej wspomnieć. Każdy z nas posiada zęby, które niestety przez spożywanie różnych posiłków się zużywają. Gdyby nie protezy zębowe, już w wieku pięćdziesięciu lat ludzie musieliby zadowolić się tylko jedzeniem miękkich produktów, papek i zup. Protezy zębowe pomagają więc w trawieniu posiłków oraz poprawiają wygląd zewnętrzny. I tym zajmuje się stomatologiczna protetyka Wola. Protetyka może mieć również inne zastosowanie nie tylko stomatologiczne. Osoby cierpiące na niedosłuch mogą otrzymać aparaty słuchowe. Tym zajmuje się właśnie protetyka słuchu. ma na celu zastąpić ucho aparatem słuchowym. Podobnie jest w przypadku bardziej skomplikowanych chorób chirurgicznych. protetyka naczyniowa jest istotna pod kątem ratowania życia. Wszelkiego rodzaju tętniaki, uszczerbki tętnic czy żył byłyby śmiertelnym zagrożeniem dla pacjentów. Protetyka naczyniowa to dział medycyny, który zajmuje się tworzeniem prototypów naczyń krwionośnych. Podobnie jest w przypadku ortopedii. Uszkodzone stawy lub kości mogą być wyleczone dzięki wewnętrznym protezom. W drastycznych sytuacjach, kiedy ludzie tracą kończyny, zastępują je protezy, które pozwalają godnie żyć.

Powyższe przykłady są najważniejsze pod kątem współczesnej medycyny. Istnieje jeszcze wiele innych działów protetyki, o których nie wspomniano. Najważniejsze jednak są te protezy zębowe. Co drugi człowiek w przyszłości będzie miał z nimi do czynienia.