Organizacja szkolnej wystawy

Jako nauczycielka bardzo często organizuję przedsięwzięcia w postaci wystaw i galerii prac moich uczniów, bowiem zależy mi na tym, aby czuli się docenieni, a ich wysiłek nie poszedł na marne. W ten sposób również nakłaniam ich, aby wkładali w swoje prace jak najwięcej serca i energii, bowiem nigdy nie wiedzą kiedy zorganizuję wystawę i które rysunki się na niej pojawią. 

Pomysł na ciekawą szkolną wystawę

sztalugi wystawienniczeNasze wystawy z reguły polegały na wywieszeniu prac na sznurkach przy ścianie. Często było tak, że uczniowie nie zauważali rysunków i tym bardziej nie kwapili się, aby je obejrzeć. Wraz z dyrektorem szkoły ustaliliśmy zakup nowych gadżetów, które między innymi sprawdziły się jako element naszych wystaw. Sztalugi wystawiennicze zupełnie zmieniły wygląd głównego holu i już na stałe w nim zamieszkały. Co tydzień starałam się wywieszać na nich nowe prace, a uczniowie z ciekawością poruszali się pomiędzy kilkunastoma, losowo rozłożonymi sztalugami i oglądali prace swoich rówieśników. W ten sposób przykułam uwagę uczniów, a sztalugi stanowiły przydatny przedmiot przy organizacji wszelkiego rodzaju apeli, koncertów i przedstawień. W okresie letnim sztalugi zostały wystawione na zewnątrz budynku i cieszyły również przechodniów, którzy mieli szansę obejrzeć dzieła uczniów tejże szkoły. Z czasem można sztalugi pomalować na różne kolory i dodać im jeszcze więcej charakteru i stylu pasującego do szkoły podstawowej.

Sztalugi są doskonałą formą prezentacji prac i fotografii, ale też stanowią dekorację samą w sobie. Rozłożone rozsiewają atmosferę artyzmu i sztuki i sprawiają, że człowiek ma ochotę się zatrzymać i spojrzeć na to, co przedstawiają. Jest to rozwiązanie przydatne we wszelkich placówkach oświaty, ale również w każdym domu znalazłyby swoje ozdobne lub artystyczne zastosowanie.