Specjalista od leczenia skóry głowy

Problemy z włosami i skórą głowy są coraz powszechniejsze. Często wiąże się to z szybkim trybem życia, niedbałością o dietę i odpowiednią pielęgnację. Ponadto dochodzą jeszcze czynniki genetyczne, zdrowotne i częsty stres. Problemy zdrowotne skóry głowy mogą doprowadzić do stanów zapalnych i całkowitego wyłysienia. 

Profilaktyka i leczenie włosów

fachowa klinika włosaJeśli dokucza nam łupież, świąd skóry głowy, wypadanie włosów, lub przesuszenie i łamliwość włosów powinniśmy podjąć odpowiednie kroki, by zapobiec dalszemu pogłębianiu się problemu. Jeśli zauważymy u siebie któryś z niepokojących objawów, w pierwszej kolejności powinniśmy zrobić badania laboratoryjne tj. morfologia, określające poziom hormonów tarczycy i żelaza. W przypadku nieprawidłowości w wynikach zwykle pomoc otrzymamy od lekarza rodzinnego. Natomiast w przypadku prawidłowych wyników może nas czekać długa droga do diagnozy. Zatem następnie powinniśmy udać się do trychologa, czyli kosmetologa, lub dermatologa po ukończeniu kursu trychologicznego, który specjalizuje się w diagnostyce oraz leczeniu chorób skóry głowy i włosów. Fachowa klinika włosa może okazać się niezastąpiona, jeśli zostały wykluczone zdrowotne problemy innego pochodzenia, które mogą powodować nasze objawy. Trycholog zwykle na pierwszej wizycie powinien zrobić nam takie badania jak trichoskopia i trichogram, które są podstawowymi i najważniejszymi badaniami w leczeniu chorób skóry głowy i włosów. Trichoskopia polega na oglądaniu skóry głowy i nasady włosów za pomocą specjalistycznego sprzętu, w dużym powiększeniu, dlatego jego wyniki powinniśmy poznać bezpośrednio po badaniu. Natomiast trichogram polega na pobraniu sporej ilości włosów do badania mikroskopowego, którego wynik dostaniemy zwykle po ok. 3 tygodniach.

Podłoże dolegliwości ze strony skóry głowy i włosów możemy upatrywać również w psychice, dlatego po wykluczeniu wszelkich innych przyczyn powinniśmy udać się do lekarza psychiatry, lub psychologa. Bezsprzecznie podwyższony poziom kortyzolu (hormonu stresu) prowadzi do znacznej utraty włosów, a czasami nawet do silnego świądu skóry głowy.