Trwałe taśmy zamkowe

Uczęszczając na kurs szycia na maszynie, każdy początkujący krawiec rozpoczyna od nauki najprostszych rzeczy. Pierwszego dnia uczymy się jak odpowiednio zakładać nić, układać materiał pod igłą i jak go kroić. Po opanowaniu podstawowych umiejętności z reguły przechodzimy do wszywania zamków, co jest już trudniejszym wyzwaniem.

Który zamek będzie dla nas odpowiedni?

taśma zamkowaObecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów zamków błyskawicznych. Wyróżniamy wśród nich zamki plastikowe, które dodatkowo dzielimy na spiralne, kostkowe i kryte, oraz metalowe. Te wykonane z tworzywa sztucznego mogą wydawać się nam mniej trwałe. Jednak kiedy zostaną odpowiednio wszyte, nic złego nie powinno się z nimi stać. Zamki spieralne spotkamy najczęściej w naszych kurtkach, bluzach, czy nawet kosmetyczkach. Kostkowe używane są przy szyciu odzieży sportowej, a kryte przy damskiej. Ukrycie zamka w dopasowanej sukience, bluzce czy spódniczce nie jest trudne. Jedyne co może nam sprawić problem to taśma zamkowa i jej kolor. Drugi rodzaj zamków, czyli metalowe najczęściej spotkamy w płaszczach, butach, portfelach, torebkach, czy nawet rozporkach. Oczywiście to nie wszystko co rynek może nam zaoferować. Dostępne są również zamki jedno lub dwusuwakowe, najczęściej stosowane w śpiworach, oraz rozdzielcze lub nierodzielcze. Możemy również dostać odzież z suwakiem non lock lub auto lock. Pierwszy z nich jest bez blokady, drugi zaś ma wbudowanie zabezpieczenie przez otwarciem, które możemy spotkać np. przy rozporkach.

Nauka wszywania zamków nie jest prosta. Jednak mając tak duży wybór, nie tylko wśród suwaków, ale również wśród maszyn z pewnością znajdziemy idealne rozwiązanie dla siebie. Opanowanie podstawowych umiejętności pozwoli nam na eksperymentowanie, a z czasem może nawet na szycie ubrań dla naszych bliskich.