Zwrot podatków z krajów europejskich

Planując zakupy w państwach europejskich w związku z prowadzeniem naszej własnej działalności gospodarczej musimy poznać ogólnie ustalone zasady rozliczania się z podatku VAT. Są one praktycznie takie same w każdym państwie, jednak pamiętajmy, abyśmy zawsze zapoznali się z obowiązującymi zasadami w poszczególnych krajach, aby zawsze odzyskać zwrot podatku.

Odzyskiwanie podatku VAT w Unii Europejskiej

zwrot vat ueKażda osoba prowadząca działalność gospodarczą chce wykorzystać wszelkiego rodzaju możliwości dające profity. Dlatego niekiedy dokonujemy zakupów towarów i usług za granicą, abyśmy mogli otrzymać zwrot podatku VAT. Zwrot VAT UE jest ściśle określony przez odpowiednie dyrektywy. Aby odzyskać te pieniądze należy spełnić kilka podstawowych kryteriów. Przede wszystkim musimy być czynnymi podatnikami VAT w Polsce, a dodatkowo nie być zarejestrowanym jako podatnik w innym państwie. Oznacza to również, iż nie mamy firmy ani siedziby firmy w tym państwie. Firma też nie mogła dokonywać sprzedaży towarów i usług wyłącznie zwolnionych z podatku VAT. Istotne jest też to, że firma nie dokonywała sprzedaży w państwie, w którym zakupiła towary. Najważniejszą zasadą jest to, abyśmy kupowali towary i usługi, które są niezbędne do prowadzenia naszego przedsiębiorstwa. Musimy również składować faktury i paragony oraz regularnie uiszczać je w naszej księdze rachunkowej, ponieważ systematyczne rozliczanie ułatwia sprawę zwrotów.

Aby otrzymać zwrot podatku w państwach Unii Europejskiej musimy spełnić kilka warunków regulowanych przed odpowiednią dyrektywę. Dodatkowo należy zbierać faktury VAT i paragony, a także prowadzić księgi rachunkowe. Regularne rozliczanie z faktur sprawi, iż będziemy otrzymywać zwroty systematycznie i nie będziemy mieć z tym problemu.